Szerbia legnagyobb fehérgólya-kolóniája, amely egyben Európa egyik legnagyobb ilyen kolóniája is, tovább növekszik az Újvidék melletti autópálya mellett álló befejezetlen épületen. Az idei évben már 75 aktív fészket számlál, melyet a Szerbiai Madárvédelmi és Madárkutató Egyesület (DZPPS) jelentett be a Gólyák Világnapja alkalmából.
Az Újvidék melletti autópálya mellett található betonépítmény maradványain szerdán fejeződött be a fehér gólyák (Ciconia ciconia) kolóniájának felmérése és térképezése, amely során összesen 75 aktív fészket azonosítottak, adta hírül a 021.rs portál.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
A rendelkezésre álló adatok szerint csak az észak-spanyolországi Alfaro városában található kolónia nagyobb, ahol körülbelül 120 fészket tartanak nyilván.
Emlékeztetnek arra, hogy az újvidéki kolónia fejlődését 2014 óta követik nyomon, amikor a befejezetlen épület betonszerkezetén megtalálták az első fészket.
Azóta a gólyák száma folyamatosan növekszik, és ez a szokatlan építmény egyedülálló menedékké vált Szerbia egyik legismertebb madárfaja számára – közölték a DZPPS képviselői.
Várhatóan június végétől július közepéig közel 300 fióka hagyja el a kolóniát, amelyek itt fejlődnek fel első nagy útjuk előtt, amely a Szaharától délre fekvő afrikai telelőhelyekre vezet.
A gólyák vonulási útvonala egy irányban körülbelül 12 000 kilométer hosszú. E hosszú és kimerítő utazás során számos veszélynek vannak kitéve, és sok példány el is pusztul.
A fajt veszélyezteti a kedvező vizes és füves élőhelyek eltűnése, az orvvadászat, valamint az elektromos vezetékekkel való ütközések és az általuk okozott áramütések.
Különösen veszélyeztetettek a fiatal gólyák, amelyek életük első két évében – amíg el nem érik az ivarérettséget – nem térnek vissza szülőhelyükre.
Ez alatt a két év alatt többnyire Afrikában kóborolnak.
Tíz fiatal gólyából csupán egynek sikerül három év elteltével visszatérnie a kikelési helyére.
„A nagyszámú fehér gólya látványa, amint egy helyen fészkelnek, már önmagában is lenyűgöző. Még lenyűgözőbbé válik azonban, ha tudjuk, milyen hatalmas távolságot tesznek meg azért, hogy itt költsenek, és milyen sok veszélyt kell elkerülniük azoknak, amelyek sikeresen megérkeznek. Ez még inkább kötelez bennünket arra, hogy ezt a kolóniát mint kiemelkedő természeti értéket megőrizzük” – mondta Uroš Stojiljković, a DZPPS képviselője.
A közlemény szerint a kolónia sikertörténetének van egy másik oldala is.
Az Újvidék peremén fészkelő gólyák táplálékuk jelentős részét a városi hulladéklerakón találják meg, valamint a Duna mentén egykor létezett vizes élőhelyek maradványain.
Az ártéri erdők, mocsarak, tavak és időszakosan elöntött rétek, amelyek évszázadokon át természetes táplálkozóhelyeik voltak, mára nagyrészt eltűntek az urbanizáció és a területek intenzív hasznosítása miatt.
A DZPPS rámutatott, hogy a 75 fészekből álló kolónia jól mutatja, mennyire képes a természet alkalmazkodni az emberhez, ugyanakkor azt is, mennyire kötelessége az embernek megőrizni azt a kevés természetes élőhelyet, amely még megmaradt számára.
Fotó: 021.rs/Nenad Mihajlović


