Budapesten tartják kedden a Szerb-Magyar Stratégiai Együttműködési Tanács ülését, amelynek középpontjában a kereskedelmi és gazdasági kérdések állnak. Az eseményen részt vesz Aleksandar Vučić szerb elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Az ülés előtt Vučić és Orbán külön megbeszélést folytat, míg a két ország kormánytagjai és munkacsoportjai bilaterális találkozókat tartanak. A tanács ülésén mindkét kormány tagjai részt vesznek, a megnyitó beszédeket Orbán Viktor és Aleksandar Vučić mondja el, ezzel hivatalosan is megnyitva az ülést.
Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!
Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ) – Banki átutalás vagy Paypal
Az ülés után hat dokumentumot és egy közös politikai nyilatkozatot írnak alá Szerbia és Magyarország között. A Vučić által vezetett szerb delegáció tagjai többek között: Siniša Mali pénzügyminiszter, Ivica Dačić belügyminiszter, Irena Vujović környezetvédelmi miniszter, Aleksandar Vulin, több minisztérium és szervezet projektjeit koordináló miniszterelnök-helyettes, Adrijana Mesarović gazdasági miniszter, Aleksandar Martinović mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodási miniszter. A delegációhoz tartozik továbbá Dubravka Đedović Handanović bányászati és energetikai miniszter, Tomislav Momirović bel- és külkereskedelmi miniszter, Maja Popović igazságügyi miniszter, Tomislav Žigmanov emberi és kisebbségi jogi és társadalmi párbeszédért felelős miniszter, Marko Đurić külügyminiszter, Tanja Miščević EU-integrációs miniszter, Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter.
A szerb delegáció további tagjai között szerepel továbbá Nemanja Starović, a munkaügyi, foglalkoztatási, veterán- és szociális ügyek minisztere; Milica Đurđević Stamenkovski, a család- és demográfiaügyi miniszter; Nikola Selaković kulturális miniszter; Jelena Begović, a tudományos, technológiai fejlesztési és innovációs miniszter; Dejan Ristić információs és távközlési miniszter; Aleksandra Đurović, Szerbia magyarországi nagykövete; valamint Mihailo Mišić, az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztérium államtitkára.
A delegáció tagja továbbá dr. Pásztor Bálint, parlamenti képviselő és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke; Slavko Rakić, a védelmi minisztérium anyagi erőforrások szektorának védelmi technológiai igazgatója; Marko Mladenović, a magyar–szerb baráti képviselőcsoport elnöke; valamint Boris Bajić, parlamenti képviselő és a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke is.
A találkozón több fotos dokumentumot írnak alá, így a polgári jogi jogsegélyről szóló szerződést, a kulturális együttműködési programot a 2024–2027-es időszakra, együttműködési megállapodást a tudomány és technológiai innovációk területén a szerb és magyar tárcák között, továbbá a magyar szakértők munkatervének meghosszabbítását az európai integráció terén. Ezen kívül aláírnak egy megállapodást a két külügyminisztérium közötti együttműködésről és fejlesztési együttműködésről. A közös politikai nyilatkozatot Vučić és Orbán fogja aláírni.
A dokumentumok aláírását követően közös sajtótájékoztatót tartanak. Ez a második ülés, amelyet a két ország kormányfői és kormánytagjai részvételével tartanak, az első 2023 júniusában volt a Palicson.
Akkor a vámügyi együttműködésről, az információcseréről, az úthálózat fejlesztéséről, valamint a védelmi és belügyi együttműködésről szóló megállapodásokat írtak alá. Továbbá megállapodtak egy új olajvezeték építéséről, amely összeköti az újvidéki finomítót Magyarországgal, és egy közös vállalat létrehozásáról is döntöttek a Srbijagas és a magyar MVM vállalat között. A találkozó után hangsúlyozták, hogy a két ország kapcsolatai történelmi csúcson vannak, és kölcsönösen számíthatnak egymásra.


