Ranko Mimović, a szabadkai KFT Senator Treasury G.T.7 Two vállalat tulajdonosa és igazgatója közölte, hogy sürgős levelet intézett Alekszej Millerhez, a Gazprom igazgatótanácsának elnökéhez. A levélben tájékoztatja őt, hogy készen áll a titoktartási (NDA – Non Disclosure Agreement) szerződés aláírására az orosz cégnek a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban (NIS) lévő részesedésének megvásárlásáról.

„Készen állok arra, hogy 2026. július 2-án aláírjam Önnel az NDA-szerződést, és legkésőbb augusztus 15-ig megkezdjük az adásvételi szerződés kidolgozását” – írta Mimović a Beta hírügynökség tájékoztatása szerint.

Támogassa a független vajdasági magyar újságírást!

Havi 5 euróért reklámmentesen olvashatja portálunkat és a PLUSZ rovat tartalmait.
Tovább az előfizetési oldalra: Kártyás előfizetés (ÚJ)Banki átutalás vagy Paypal

Kifejtette, hogy választ vár Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi minisztertől is arra a levélre, amelyben találkozót kért a Gazprom és leányvállalata, a Gazpromnyefty orosz tulajdonrészének megvásárlásáról. Kiemelte, hogy kétmilliárd eurót biztosítottak a NIS azon 56,15 százalékos tőkerészének megvásárlására, amely a Gazprom és a Gazpromnyefty tulajdonában van a vállalatban.

Emlékeztetett arra, hogy a KFT Senator Treasury G.T.7 Two cég 2025. október 30-án kérelmet nyújtott be az Amerikai Pénzügyminisztérium Külföldi Vagyonmegelőzési Hivatalához (OFAC) egy különleges engedély kiadása iránt, amely jóváhagyná a többségi tulajdon megszerzését a NIS-ben.

Hozzátette, hogy a kérelmet 2025. november 24-én tovább pontosították és kiegészítették, és a hónapokig tartó eljárás során intenzív kommunikáció folyt az OFAC képviselőivel a finanszírozás forrására, a befektetői struktúrára, a tranzakcióban részt vevő összes fél státuszára, valamint a befektetési egységek vállalati és személyes adataira vonatkozó dokumentáció ellenőrzése érdekében.

Mimović kijelentette, hogy a hatályos szerb jogszabályokkal összhangban kész teljesíteni a szerb illetékes hatóságok „észszerű” elvárásait és követelményeit a NIS jövőbeli státuszával és működésével kapcsolatban, és nem tervezi a NIS pancsovai finomítójának bezárását, sőt, a célja annak korszerűsítése és új termékek bevezetése.

A magyar MOL-nak az orosz NIS-részesedés megvásárlására vonatkozó tárgyalási OFAC-licence 2026. július 1-jén jár le, csakúgy, mint magának a NIS-nek a működési engedélye.

Fotó: 021,rs